Własna działalność gospodarcza – co należy wiedzieć?

 

Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej firmy. Mając swoją działalność sami decydujemy o tym co robimy i ile pracujemy. Nie jesteśmy od nikogo zależni – to ogromna zaleta. Niestety sporo osób rezygnuje z tego pomysłu lub odciąga w czasie termin realizacji z obawy o dużą ilość dokumentów i obowiązków, o których trzeba pamiętać. Tak naprawdę nie jest to trudne – wystarczy wszystko dobrze zaplanować i nie tracić motywacji. Jakie są zalety prowadzenia działalności, o czym trzeba pamiętać oraz czym jest Jednolity Plik Kontrolny?

własna działalność godspodarcza

Zalety własnej działalności gospodarczej

Własna firma to marzenie wielu osób. Możemy realizować swoje plany i robić dokładnie to co chcemy. Niezaprzeczalną zaletą takiego rozwiązania jest duża ilość przywilejów. Na początku mamy niski ZUS, dzięki czemu mamy szansę na skuteczne rozwijanie swój działalności.

Osoby, które zdecydowały się na założenie firmy doceniają takie rozwiązanie za możliwość stworzenia sobie wymarzonego miejsca pracy. Sami wyznaczamy sobie cele, które chcemy osiągnąć i nasz sukces zależy wyłącznie od tego ile wysiłku w to włożymy. Możemy odczuwać satysfakcję z każdego postępu, w końcu jest on wynikiem naszych własnych starań. Kolejną zaletą mogą być wysokie dochody w zależności od charakteru działalności.

Ogromną zaletą jest także elastyczność czasu pracy. Oczywiście są terminy jakich musimy przestrzegać, ale to my decydujemy o tym w jakich godzinach pracujemy.

Co trzeba wiedzieć?prezes

Zakładając firmę musimy pamiętać o tym, że dokumentacja jest ogromnie ważna. Powinniśmy zadbać o odpowiednią organizację. Częścią prowadzenia działalności jest wystawianie faktur i rachunków. Są one potwierdzeniem naszych dochodów i powinny być archiwizowane – według przepisów dokumenty podatkowe powinny być przechowywane przez 5 lat.

Pierwszym krokiem jest założenie firmy – przyjrzyjmy się więc kilku kwestiom, które warto mieć na uwadze. Po pierwsze nazwa naszej firmy. Mamy tutaj dowolność, możemy użyć przypadkowej nazwy, swojego nazwiska czy nawet całego zdania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zastanówmy się jak wybrana nazwa brzmi – z pewnością wielokrotnie przyjdzie nam ją wymawiać, dobrze więc jeśli będzie zrozumiała. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy rozmawiamy z klientem telefonicznie i chcemy podać mu nazwę firmy.

Wiele osób zakładając firmę jako jej siedzibę wybiera swoje mieszkanie, przynajmniej na początku. Jeśli zastanawiasz się nad wynajęciem lokalu, biura czy mieszkania, pamiętaj że miejsce przeznaczone wyłącznie do pracy możemy wliczyć w koszty działalności.

Konieczne jest również założenie konta bankowego dla firmy. Warto przyjrzeć się różnym ofertom i wybrać tą najbardziej korzystną dla nas.

Działalność gospodarcza, a podatki

Prowadzenie firmy wiąże się z odprowadzaniem podatków. Niedawno został wprowadzony tzw. Jednolity Plik Kontrolny. Są to dokumenty, które należy przekazać do urzędu skarbowego jeśli ich zażąda. To ułatwienie pozwalające na przekazywanie dokumentów drogą elektroniczną. Mają one odpowiedni format i strukturę. Taka forma pozwala na szybsze przeprowadzenie kontroli podatkowej oraz automatyzację codziennych zadań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *