System POS – co musisz wiedzieć?

Wraz z rozwojem i wdrożeniem do biznesu urządzeń elektronicznych wspierających pracę ludzi koniecznym stało się stworzenie odpowiednich systemów informatycznych umożliwiających obsługę tychże urządzeń. W lokalach handlowo-usługowych jednym z najistotniejszych jest system wspierający sprzedaż, w skrócie nazywany systemem POS (point of sale).

System POS to oprogramowanie służące obsłudze urządzeń wykorzystywanych w sprzedaży produktów i usług, takich jak terminale do kart płatniczych, kasy fiskalne, drukarki i inne. Wykorzystanie systemu, który łączy ze sobą urządzenia sprzedażowe znacznie ułatwia pracę, a także pozwala na sprawniejszą i efektywniejszą obsługę klienta. I choć systemy POS są zazwyczaj proste i intuicyjne w obsłudze, to zazwyczaj w pakiecie z wdrożeniem systemu jest profesjonalne przeszkolenie pracowników, którzy z danym systemem będą codziennie pracować.

Dla kogo system POS

System sprzedażowy POS jest jak sama nazwa wskazuje oprogramowaniem niezbędnym we wszelkich biznesach opartych o sprzedaż produktów lub usług. Korzystają z niego głownie restauratorzy, hotelarze oraz sklepy, ale także bary, placówki sportowe, medyczne czy nawet urzędy. Zarówno te duże sieciowe, jak i małe, lokalne. W zależności od rodzaju i charakteru działalności danego lokalu różne są systemy POS.

System skrojony na miarę potrzeb

Systemy POS są zazwyczaj dostosowywane do indywidualnych potrzeb klientów, którzy je wykorzystują w swoim punkcie handlowym, czy usługowym. Na rynku istnieją gotowe rozwiązania. W ofercie firm zajmujących się wdrażaniem systemów POZ znajdziemy inne rozwiązanie dla branży hotelarskiej, inne dla gastronomii czy sklepów. Systemy te dostosowane są nie tylko do danej branży, ale również do wielkości sklepu, hotelu czy restauracji. Wynika to z faktu, że mniej urządzeń służących sprzedaży wykorzystuje mały hotel, niż na przykład duży sklep handlowy. Kolejnym elementem determinującym rodzaj oprogramowania jest także rodzaj wykorzystywanego w danym miejscu sprzętu. Są systemy na ekrany dotykowe, do urządzeń przenośnych itd. Zazwyczaj dany system ma możliwość dalszej rozbudowy związanej z rozwojem danego biznesu czy potrzebami klienta. Rozbudowa następuje poprzez dodawanie do wdrożonego systemu kolejnych modułów. Pozwala to elastycznie wprowadzanie zmian zgodnie z sugestiami pracowników czy wprowadzanymi w danym biznesie zmianami.

Co robi system POS?

System POS wykorzystując urządzenia tworzące obsługę kasową danego punktu handlowego czy usługowego, rejestruje transakcje w podziale na różne informacje. Na wydruku czy raporcie, jaki generuje system POS znaleźć można informacje o dacie i godzinie zawarcia transakcji, lokalizacji, rodzaju sprzedanej usługi czy towaru, cenie wraz z VATem, sposobie płatności, osobie która obsługiwała daną transakcję, a nawet nazwę klienta. Dostęp do tych informacji pozwala na bieżąco monitorować ruch w biznesie i wprowadzać konieczne modyfikacje w celu usprawnienia czy zwiększenia sprzedaży oraz dostosowanie usług do potrzeb klienta końcowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *