Różnice między tuszem a tonerem?

Tusze i tonery to materiały eksploatacyjne drukarek, zarówno tych do użytku domowego, jak i przemysłowego. Sprawdźmy zatem na czym polega różnica między tymi produktami i do jakich urządzeń zostały stworzone.

Drukarki to urządzenia, które niemal codziennie wykorzystujemy w pracy, są także obecne w naszych domach. Zasadniczo dzielimy je na urządzenia atramentowe oraz laserowe, a do każdego rodzaju drukarki potrzebujemy innych materiałów eksploatacyjnych.

Jak działają tusze, a jak tonery?

Między tuszami a tonerami do drukarek występuje zasadnicza różnica – tusze są przeznaczone do urządzeń atramentowych, zaś tonery wykorzystywane są w przypadku drukarek laserowych. Odmienna jest nie tylko budowa materiału eksploatacyjnego, ale również technika drukowania. Tusze należą do tzw. mokrej techniki – zwróćmy uwagę na to, że w pojemniku znajduje się płynna substancja barwiąca, która jest nanoszona na papier przy pomocy specjalnej głowicy lub pod wpływem rozgrzania atramentu. Nie jest to niestety doskonała metoda – tusze mogą ulec rozlaniu, a jakość wydruku może być pogorszona – często na kartkach widzimy nieregularne plamy atramentu na brzegach. Tusze mają również inną poważną wadę – nieużywane przez dłuższy czas po prostu zasychają, co wiąże się z koniecznością zakupu nowego atramentu.

Z kolei tonery reprezentują suchą technikę druku. Pojemniki zawierają bowiem specjalny proszek, który w przeciwieństwie do drukarek atramentowym nie może ulec rozlaniu – unikamy więc plam i rozbryzgów. Nie działa tutaj również żadna głowica rozpylająca atrament, obraz wydruku jest przenoszony na całą kartkę przy pomocy specjalnego bębna. Dzięki wysokiej temperaturze tonery są utrwalane na kartce, tworząc wysokiej jakości wydruk.

Co lepsze – tusze czy tonery?

Nie ulega wątpliwości, że tonery wykorzystywane w drukarkach laserowych są dokładniejsze i bardziej funkcjonalne niż atramentowe tusze – nie musimy obawiać się plam i zasychania wkładów, a uzyskany wydruk charakteryzuje się nasyconymi kolorami oraz świetną jakością. Tonery wolniej się zużywają, są także tańsze w eksploatacji.

Niestety koszt drukarek laserowych jest na tyle wysoki, że większość klientów decyduje się na zakup urządzeń wykorzystujących tradycyjne tusze.  Drukarki te nie są doskonałe, jednak dość atrakcyjne cenowo. Z kolei ich eksploatacja może być droższa niż laserowych – dlatego zalecane są wyłącznie w przypadku drukowania niewielkich ilości materiałów.

Określ potrzeby

W jakie urządzenie najlepiej zainwestować? Eksperci radzą, żeby przed zakupem określić swoje potrzeby. Jeśli drukujemy dużo lub chcemy wyposażyć biuro – warto rozważyć zakup urządzenia wykorzystującego tonery. Jeśli z kolei drukarka jest nam potrzebna wyłącznie do użytku domowego – lepsza okaże się atramentowa, do której dokupimy odpowiednie tusze. Nie ma bowiem sensu inwestować w kosztowne urządzenie, z którego będziemy korzystać wyłącznie okazjonalnie.

2 thoughts on “Różnice między tuszem a tonerem?

  1. Ja mam toner z active jet, kolor jest bardzo czarny i rzeczywiście toner jest wydajny mimo , że nie mało wcale drukuję.

  2. Mam drukarkę na toner i rzeczywiście wystarcza mi na bardzo dłuuuuuugo i kupuje tylko zamiennik active jet. Kolor jest bardzo czarny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *