Jak płatności bezgotówkowe zyskują na popularności

man hand wallet

Nie można zaprzeczyć, że płatności bezgotówkowe są coraz popularniejsze w Polsce. Obserwując zachowanie klientów w sklepie nietrudno zauważyć, że zdecydowana większość mając przed sobą terminal POS wyciąga kartę płatniczą. Dlaczego tak się dzieje, czy to trend chwilowy?

Trochę statystyk na temat płatności kartą

Według Narodowego Banku Polskiego, w pierwszym kwartale 2016 roku w Polsce dokonano ponad 890 mln. transakcji. To dość sporo biorąc pod uwagę, że mówimy tylko o kartach płatniczych. Jak podaje NBP, jest to wzrost aż o 51% w ciągu dwóch lat! Najchętniej klienci płacą kartami debetowymi (90%) i kredytowymi (9%), podobnie jak w IV Q 2016 roku.

dddd

Z roku na rok karty zyskują przewagę nad gotówką co obrazuje poniższy diagram:

gotowka-vs-karta

Widząc to wszystko nasuwa się pytanie, czy dojdziemy do momentu kiedy karty zastąpią gotówkę?

 

O wyparciu gotówki przez wirtualne pieniądze mówi się od lat. Pieniądz fizyczny ciągle dobrze się trzyma, pomimo coraz mniejszego zainteresowania wyboru gotówki przy sklepowej kasie. Dlaczego więc klienci wolą płatności bezgotówkowe?

Ze względu na wygodę. Przy kasie znika stres, że wzięliśmy niewystarczającą ilość gotówki. Teraz wystarczy, że wszystkie pieniądze mamy w jednym miejscu – na koncie  w banku. Mając przy sobie plastikową kartę czujemy się pewniej, że unikniemy wstydliwej sytuacji przy kasie.

Nie mniej istotne jest także bezpieczeństwo. Statystyczna Kowalska czuje się pewniej wracając po zmroku do domu bez gotówki. Nawet, jeżeli zostanie okradziona pieniądze i tak będą na koncie.

Dodatkowo banki oferują wiele promocji za użytkowanie karty płatniczej. Cashback, punkty za zakupy, darmowe konto, czy analiza wydatków to dzisiaj niemal standard w usługach finansowych.

 

Ale czy całkowita eliminacja gotówki niesie ze sobą zagrożenia?

Jest mało realne, aby pieniądz gotówkowy całkowicie został wyparty przez płatności bezgotówkowe.

Ok 20% Polaków wciąż nie ma konta w banku. Te osoby musiałyby być zmuszone do otwarcia RORu, często płatnego. Albo zostały by strącone na margines. Nie można również zapomnieć, że wiele osób nie ma możliwości założenia konta lub po prostu nie chcą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *