Płatność przy odbiorze – wybierać czy nie?

Współcześnie bardzo popularne jest robienie zakupów przez Internet. Jest to bardzo wygodne zwłaszcza, że można je wykonać bez ruszania się do sklepu i marnowania czasu. Siedząc w pracy lub na przerwie między zajęciami możliwe jest sprawdzenie opinii o produkcie złożenie zamówienia, a potem oczekiwanie na przyjście przesyłki. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia opłaty i przesyłki.  I tutaj pojawia się problem. Co zrobić, aby zakupy były jak najbardziej komfortowe dla klienta, a do tego bezpieczne?

Kurier za pobraniem

We większości dużych sklepów możliwa jest opcja wybrania kuriera za pobraniem. Oznacza to, że za zamówienie i przesyłkę zapłacimy przy dostarczeniu jej przez kuriera. Forma pieniędzy w jakiej będzie się płacić jest zależna od opcji jakie zapewnia firma transportowa. Czasem dostępne jest płacenie kartą, chociaż częściej, a raczej we większość przypadków, kurierzy przyjmują tylko gotówkę.Kurier z paczką

Zalety i wady opcji za pobraniem

Kurier za pobraniem ma w zasadzie jedną zasadniczą wadę. Wybierając taką opcję wysyłki zwykle płaci się więcej. Jest to logiczne ponieważ skoro sprzedawca wysyła produkt wcześniej, przed otrzymaniem za niego pieniędzy to powinien w zamian za to coś dostać. Jednakże w przypadku osób, które codziennie handlem się nie zajmują tylko chcą sprzedać trochę swoich starych rzeczy taka wysyłka może być bardzo niekorzystna. Dlaczego? Ponieważ kupujący pomiędzy podróżą przesyłki od sprzedawcy do klienta może się rozmyślić i przesyłki w ogóle nie odebrać. W takim wypadku koszy ponosi sprzedawca. Po pierwsze niesprzedanego ostatecznie towaru, po drugie podwójnej przesyłki. W końcu musiała ona odbyć całą drogę do i od niedoszłego klienta.

Tak więc wybieranie kuriera za pobraniem w przypadku sklepów i indywidualnych sprzedawców jest mało opłacalne, a co z osobami stojącymi po drugiej stronie barykady czyli klientami? W ich przypadku sytuacja wygląda o wiele lepiej. Oprócz wspomnianych wcześniej większych kosztów za przesyłkę otrzymują w zasadzie same zalety.Kurier

Po pierwsze wysyłka kurierem za pobraniem jest dobrą opcją dla młodych ludzi nie posiadających swojego konta w banku, i którzy nie chcą płacić dodatkowych pieniędzy za przelew na poczcie. Bez problemów mogą zapłacić gotówką przy odbiorze przesyłki. Po drugie czasami przy dużych zamówieniach kurier (nawet ten omawiany) jest dostępny za darmo. Kolejną zaletą takiej wysyłki jest szybkość dostarczenia. Wystarczy parę dni, a zamówienie jest już w rękach właściciela. Następnie można wymienić rezygnację z zamówienia (rzecz dobra wyłącznie jeśli jest się zamawiającym). Wystarczy zrezygnować z odbioru przesyłki, i spisać dość krótki protokół. Po dokonaniu tej czynności ani nie trzeba pisać specjalnie do firmy z wiadomością o zwrocie towaru ani czekać na przelanie pieniędzy z powrotem na konto (co byłoby problematyczne w momencie jeśli osoba wykonywała przelew na poczcie lub innym tego typu miejscu). Zaoszczędzony jest i czas i pieniądze klienta. Trzeba jednak zaznaczyć, że po takim incydencie sklep może ponownie nie zgodzić się wysłać kuriera za pobraniem.

Wybierać czy nie wybierać – oto jest pytanie

Ogólnie rzecz biorąc opcja z wysyłki – kurier za pobraniem, jest jak medal. Z jednej strony jest to fantastyczna opcja dla tych, którzy nie mają jak przelać pieniędzy i chcą zapłacić bezpośrednio, otrzymując to co kupili. Z drugiej jednak strony sprzedawcy tracą pieniądze jeśli klient w międzyczasie się rozmyśli, a to są dodatkowe koszty, które mogą się kumulować tworząc wysokie kwoty. Wybierając kuriera za pobraniem warto pomyśleć czy rzeczywiście z niego korzystamy bo musimy, czy też spowodujemy tylko kłopoty drugiej stronie.

 

Posted in Dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *