Jarmarki Bożonarodzeniowe – popularna atrakcja wielkich stolic

Żyjemy w niespokojnych czasach, informacje o przesileniach politycznych i religijnych docierają z niemal każdego serwisu informacyjnego. Ale okres świąteczny niemal na całym świecie sprawia, że ludzie przystają, oddają się refleksji i zaczynają cieszyć z drobnych przyjemności. Idealnym ku temu miejscem są Jarmarki Bożonarodzeniowe.

Choć co do zasady jarmarki nie kojarzą się z wyciszeniem czy kontemplacją, to te organizowane z okazji Świąt Bożego Narodzenia różnią się od pozostałych. Są to w zasadzie małe wystawy dzieł sztuki, nierzadko okraszone występami tradycyjnych artystów. Towarzyszący im klimat jest niepowtarzalny i dokładne odzwierciedla to uczucie, któremu poświęcony jest cały Adwent: radosne oczekiwanie.

Nie da się ukryć, że obok warstwy duchowej jest także ta całkowicie przyziemna, związana z koniecznością zakupienia produktów żywnościowych i prezentów świątecznych. Takie lokalne jarmarki to doskonała okazja do tego, by tę potrzebę połączyć z kulturą i wsparciem miejscowych rzemieślników.

 

Najpiękniejsze jarmarki Europy

Do czołówki od lat należą jarmarki niemieckie, ze stołecznym Gandarmermarkt na czele. W samym Berlinie w okresie przedświątecznym odbywa się około czterdziestu targów, jednak to ten największy, organizowany w centrum miasta, należy do najpiękniejszych na świecie. Można tu spotkać lokalnych artystów i rzemieślników, oferujących własnoręcznie wykonywane ozdoby choinkowe, sprzedawców biżuterii, świeczek i innego rodzaju rękodzieła. Od kilku lat ważne miejsce zajmuje też asortyment żywności ekologicznej, która z roku na rok zyskuje na popularności.

Nieco dalej na południe znajduje się Rynek Staromiejski w czeskiej Pradze, słynący z urozmaiconej architektury i unikatowego zegara astronomicznego. W okresie od końca listopada do początku stycznia, plac ten zamienia się w wielki jarmark bożonarodzeniowy, rozświetlony tysiącami świateł, z unoszącym się w powietrzu aromatem korzennych przypraw. Będąc tu koniecznie trzeba spróbować lokalnych alkoholi – grodu, kurtoszkołacza i pitnego miodu.

W słonecznej Italii najpopularniejszy Jarmark Bożonarodzeniowy organizowany jest w samym Rzymie. Zlokalizowany na jednym z najpiękniejszych placów w Europie, Piazza Navona, trwający aż do święta Trzech Króli jarmark to przede wszystkim wspaniała okazja do skosztowania słynnych włoskich specjałów, takich jak wyborne sery, wykonywane według tradycyjnych przepisów wędliny i lokalne wina. Włosi to dodatkowo doskonali artyści, dlatego tamtejsze świąteczne rękodzieło cieszy się szczególnym, międzynarodowym uznaniem.

Miano najpiękniejszego jarmarku we Francji i Europie w roku 2015 uzyskał istniejący od 1570 roku coroczny kiermasz w Starsburgu. Niezmiennie od tamtego czasu królują na nim lokalne, alzackie wyroby. Wina, piwa, ser munster to jedynie niektóre z charakterystycznych dla tych terenów specjałów. Także tam zaopatrzyć można się choćby w słynne wyroby ceramiczne, takie jak formy do baby (alz. fouglof) i specjalne brytfanny. Francuski Marché de l’Enfant Jésus, choć zlokalizowany poza stolicą kraju, zdecydowanie wart jest odwiedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *