Jak czyścić produkty ze skóry?

Produkty zaliczane do grupy galanterii skórzanej cieszą się niesłabnącą popularnością wśród sporej liczby użytkowników od bardzo wielu lat. Nic w tym dziwnego, ponieważ różne portfele, torebki, paski i inne wyroby wykonane ze skóry charakteryzują się funkcjonalnością, dużą trwałością oraz niezwykle estetycznym, eleganckim wyglądem.

Oczywiście, aby galanteria skórzana ze skóry zachowała swoje optymalne właściwości, takie jak trwałość i elegancki wygląd, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja takich produktów. Jedną z istotnych czynności, o które należy zadbać jest właściwe czyszczenie produktów wykonanych ze skóry.

Torby i portfele ze skóry

Galanteria skórzana codziennego użytku, do której zaliczane są różne torebki i portfele, jest podatna na zabrudzenia różnego typu. Usuwanie plam przy pomocy mydła nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ osad mydlany powstający na powierzchni skóry blokuje dostęp powietrza do materiału, a to z kolei sprawia, że skóra będzie wysychać i pękać. W związku z tym warto zadbać o kilka rzeczy. Przede wszystkim do mycia takich produktów skórzanych warto wykorzystywać roztwór mydła do mycia twarzy (1/8) z wodą (7/8) destylowaną. Takim roztworem należy spryskać ścierkę z mikrofibry i zetrzeć zabrudzenia. Po wykonaniu tej czynności galanteria skórzana powinna wyschnąć w sposób naturalny z dala od promieni słonecznych. Warto skorzystać ze specjalnego środka nawilżającego tworzącego na skórze barierę ochronną.

Kanapy i poduszki pokryte skórą

Oczywiście nie tylko galanteria skórzana obejmuje produkty wykonane ze skóry. Coraz większą popularnością cieszą się skórzane obicia kanap oraz pokrycia poduszek. W przypadku takich wyrobów należy zadbać o wcześniejsze starcie kurzu szczotką z miękkimi włosami. Zabrudzenia należy ścierać szmatką zanurzoną w łagodnym detergencie. Po wszystkim powierzchnię należy wytrzeć ściereczką z mikrofibry i pozwolić skórze na naturalne wyschnięcie bez ingerencji promieni słonecznych.

Tapicerka samochodowa

Jeśli chodzi o tapicerkę samochodową to czyszczenie tej powierzchni jest podobne do czyszczenia mebli pokrytych skórą. Generalnie problemem jest trudny dostęp do całej powierzchni tapicerki. Warto więc korzystać z butelek ze spryskiwaczami do nakładania detergentu oraz jego spłukiwania w miejscach trudnodostępnych.

Wykorzystanie pary wodnej

Galanteria skórzana oraz inne produkty ze skóry mogą być również czyszczone przy wykorzystaniu pary wodnej. Wybierając sprężoną parę wodną, materiał nie zostanie uszkodzony, a plamy będą likwidowane w skuteczny sposób. Metodę tą poleca się stosować szczególnie w przypadku mebli pokrytych skórą.

Stosowanie naturalnych środków czyszczących

Warto zaznaczyć, że naturalne preparaty sprawiają, że galanteria skórzana i inne wyroby ze skóry zachowają swoją czystość, trwałość i elegancki wygląd. Dobrym wyborem jest ocet winny likwidujący zanieczyszczenia oraz naturalne olejki nawilżające zapewniające połysk i zdrowy wygląd skóry. Przed czyszczeniem warto sprawdzić działanie danego preparatu na niewielkiej powierzchni skórzanej, aby uniknąć zniszczenia całego wyrobu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *